The 2018 Melbourne Documentary Film Festival Leaderboard

Pool A

Short Awards War Mothers – Матері Війні by Stefan Bugryn

Best International Short Documentary or Webseries – Ex Nihilo by Timo Wright

Best Australian Short Documentary or Webseries Wolfe – Short Documentary by Claire Randall

Best Short Director (International / Australia) – Stefan Bugryn for War Mothers

Pool B

Feature Awards

Supreme Jury Prize Feature Documentary – Kings of Baxter by Jack Yabsley

Best International Documentary – Out of My Head by Jacki Ochs and Susanna Styron

Best Australian Documentary – Kangaroo by Mick Mcintyre

Best Director (International / Australia) – Jack Yabsley

Best Melbourne Documentary – Fish Out Of Water by Israel Cannan

Pool C

Documentary Photography Awards

Supreme Jury Prize Documentary Photograph – Wimmera Art Silos

Best International Documentary Photograph – Teochew Opera - The Art of Lao Sai Tao Yuan by Robin Yong

Best Australian Documentary Photograph – Emma Hudson for Portraiture

Best Documentary Photographer – Mike Davis for Wimmera Art Silos

The 2017 Melbourne Documentary Film Festival Leaderboard

Supreme Jury Prize Winner – God Knows Where I Am

Hero of Cinema Award – Bob Hawk

Audience Choice Award – Jewel Catch One by CF Fitz

Best International Documentary – Tie - Placebo Alt Russia & Five Days on Lesvos

Best Australian Documentary – Meal Tickets

Best Melbourne Documentary (short and feature) – Tunnel Vision

Best Indigenous Documentary – One Heart One Spirit

Best Music / Art Documentary – Tie - Northern Disco Lights + Play Your Gender

Best Environmental Documentary – Tie - Complicit + The Gateway Bug

Best Emerging Director Feature Ivan Hexler – Tunnel Vision & Matt De Koning for Meal Tickets

Best Emerging Director Feature – JJ Garvine Tai Parquet Heather White

Best Editing – Act of Kindness

Wildcard / Avante Garde Award – Lunar Orbit

Best Expanded Interdisciplinary Project – The Road Movie

Best Short Documentary Australian – Breaking Ice James Nightingale

Best International Short Documentary – Road to Webequie and For Flint

Best International Emerging Short Documentary Emerging – Tie - Mariah Wilson – Eeya and Claudio Cruz – Edu and Cat Mills Fixed

Documentary Photography

Supreme Award – Portraits

Landscape – Teheran the Invisible City

Portraiture – Flowers of Ethiopia

Street Photography – Taking a Stand in Baton Rouge

The 2016 Melbourne Documentary Film Festival Leaderboard

Supreme Jury Award – A Billion Lives by Aaron Biebert

Best Director – Aaron Biebert

Best Indigenous Featue or Short – The Drovers Boy by Margaret McHugh

Best Music Documentary – Todd Who? by Gavin Bond

Best Australian Documentary – The Coffee Man Film by Jeff Hann

Best International Documentary – Goodnight Brooklyn - The Story of Death by Audio by Matt Conboy

Best Victorian Featue or Short – Inside Fighter byNick Barkla

Best International Short Documentary – Waterlilies by Tanya Doyle

Best Australian Short Documentary – You Better Take Cover by Harry Hayes

Best Editing – Beep: A History of Video Game Sound

Best Cinematography – Sustainable

Best Comedy / Mockumentary – VIVA LA VINCENTby Ashleigh Nicolau

Best Art Documentary – Andre Villers a Lifetime in Images by Marketa Tomanova

Best Avante Garde / Innovation Award – Bullied To Death un film di Giovanni Coda by Giovanni Coda - Jo -

Best Health and Enviornmental Documentary – Sustainable by Matt Wechler and Plastic in my water by Allard Faas

Audience Choice – Spoke by Em Baker

Wildcard Award – Coalville Gold by Ross Bolidai andWeg van de Kerk - Churchroad by Robin Vogel